X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
TRY

Markanız İçin Doğru İsmi Seçin ( Profesyonel Marka Danışmanlığı )

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımMarkanız İçin Doğru İsmi Seçin ( Pr...

Firmaların, kendileriyle aynı sektörde onlarca rakibi arasından öne çıkmaları ve pazarda daha geniş bir paya sahip olmaları için sundukları ürün veya hizmet kalitesi önemlidir; ama hem sektörde kalıcı olmak, hem potansiyel müşterileri de kazanmak adına yapılması gereken en önemli atılımlardan biri de markalaşmadır.

Kalite önemlidir; ancak yalnız kalite ile lider firma ya da en iyiler arasında olmak organik yollardan her zaman yeterli olmayabilir. Firmanın potansiyel müşteriler tarafından da duyulması için bir itici güce ihtiyaç duyulur. Bu güç de firmanız için doğru ismi seçerek markalaşmaktan geçer. Bir marka oluşturmak için, ürüne ya da hizmete uygun doğru kelime/kelime gruplarını bulmak basit bir iş değildir. Uzmanlık gerektiren bu iş nasıl yapılır, bir bakalım.

Marka Seçimi Yaparken İzlenecek Metotlar

Firma sayısı gün geçtikçe artıyor ve her biri kendi ürünlerine uygun bir isimle sektöründe markalaşma yolunda ilerliyor. Hâl böyle olunca sektöre yeni giren firmalar, kendi markalarını oluşturmak için isim bulmakta zorlanıyor. Akla gelen isimler genellikle daha önce kullanılmış olduğundan, yeni bir isim bulma arayışı daha yenilikçi ve yaratıcı olmaya zorluyor. Dolayısıyla doğru ismi bulmak için artık daha stratejik davranmak gerekiyor.

Doğru bir isim aramaya başlamadan önce rakip markalar belirlenip analiz edilmeli. Sektördeki diğer markalara benzer bir isim bulmak sizi öne çıkarmaktan çok sıradanlaştıracaktır. Markalaşmada önemli olan akılda kalıcı olmaktır. Bu nedenle rakiplerinizden farklı olmalısınız.

Marka seçimi yaparken, kullanılacak ismin akılda kalıcı olması isteniyorsa yalnız yerel piyasalara değil, dünya piyasalarına da hitap edecek özellikte olması faydalı olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken şu ki; kelimenin anlamı hem kendi dilimizde hem de diğer dillerde argo, küfür içerikli ya da müstehcen olmamalıdır. Dolayısıyla iyi bir araştırma yapmak şart.

Seçeceğiniz isimde harfler ve kelimenin yapısı da önemlidir. Piyasaya sunulan ürünün bir ambalajı varsa, ambalajın dikey ya da yatay biçimi dikkate alınarak doğru harflerin kullanıldığı bir kelime olması tercih edilir. Kısaca harf dizilimi dikkate alınmalıdır.

Doğru İsmi Bulmanın Püf Noktaları

Doğru ismi seçmeye başlamadan önce birkaç önemli noktayı dikkate almanız, daha stratejik davranmanızı sağlayacaktır. Öncelikle hedef kitle analizini iyi yapmanız gerekiyor. Kime hitap ediyorsunuz? Kadınlar, erkekler, çocuklar, genç ya da yaşlılar mı? Hedef kitleyi tanırsanız, dikkatlerini çekecek doğru kelimeyi bulmanız daha kolay olacaktır.

Marka ismi kolay telaffuz edilir ve akılda kolay kalıcı olmalıdır. Bununu için kısa kelimeler olmalı, kelime grubu olacaksa da kolay telaffuz edilebilmelidir. Örneğin, Maraş Dondurmacısı’nın ilk iki harfinden oluşturulan “MADO” gibi.

Sektörüne uygun olması ve vaadini barındırması faydalı olacaktır. Arçelik’in kahve makinesi için kullandığı “Telve” ya da çay makinesi için kullandığı “Tiryaki” ismi, ürünün neyle ilgili olduğuna işaret ediyor.

Markanızın bir sloganı ve hikâyesi olmalı. Enerji içeceği Redbull’un “Redbull kanatlandırır” sloganını neredeyse bilmeyen yoktur. Dünyaca ünlü, grafik yazılım firması Adobe ise ismini, kurucusunun yaşadığı bölgedeki Adobe Koyu’ndan alıyor.

Doğru marka ismi; tarzınızı, ürünlerinizi ve vaatlerinizi en iyi şekilde ifade edebilmelidir. Siz de markanızı bu bilgiler ışığında oluşturabilir ya da Artirex marka uzmanlarından destek alabilirsiniz.


Powered by WISECP
Top