X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
TRY

OUTSOURCING - BİR BİLENE DANIŞMANIN İŞ MODELİ HALİ

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımOUTSOURCING - BİR BİLENE DANIŞMANIN...

Değişen ve her geçen gün gelişmekte olan dünyada kişilerin ve şirketlerin çalışma düzenleri de değişime uğramakta. Günümüzde şirketler hangi sektörde olursa olsun projelerini en düşük maliyette nokta atışı çözümlerle tamamlamaya gayret ediyor. 

Hemen hemen her sektörde gördüğümüz bu değişim yeni nesil çalışma modellerinin de doğmasına neden oluyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son 10 yılda önümüze çıkan ve her geçen gün daha da yayılan 'freelance' iş imkanları ve buna bağlı olarak hayatımıza giren 'outsource' yani dış kaynak kullanımı yeni nesil çalışma modellerine en güzel örnek. 

Peki bu yeni nesil çalışma modeli nedir, outsource ne demektir ve hem şirketlere hem de freelance çalışanlara nasıl bir avantaj sağlar kısaca değinelim…

Outsource özellikle şirketler için maliyetleri düşürme açısından çok avantajlı bir sistem. Şirketler projeleri için hızlı ve düşük maliyetli çözüm arayışında oldukları için outsource sistemiyle kendilerine en uygun hizmeti dönemsel çalışacakları kaynaklarla temin edebiliyorlar. 

Çok basit örneklemek gerekirse; küçük ölçekli bir işletmeyi baz alalım. Bu şirket kendisini özellikle sosyal medya üzerinden tanıtmak ve müşteri potansiyelini artırmak istiyor. Ancak bu tahmin edersiniz ki maliyetli bir iş. Bir internet sitesi açmak, bunu geliştirmek, sosyal medyada kendisini duyurmak için eleman temin etmek hem zaman gerektiriyor hem de yüksek bir mali yükü de beraberinde getiriyor. 

Bu işletme sahibi ihtiyacı olan hizmetleri outsource yöntemiyle hem daha hızlı hem de çok daha düşük maliyetle freelance çalışma platformlarından temin ediyor. İhtiyacı olan hizmeti alarak zaman kaybını minimum seviyeye indiriyor, hem de ürünlerini ve hizmetlerini çok daha profesyonelce tanıtma imkanına sahip oluyor. 

Peki, outsource sistemiyle şirketler hangi çalışmaları kullanabilir?

Her geçen gün daha da dijitalleşen dünyada outsource edilerek alınacak hizmetlerin ve pazarlama faaliyetlerinin bir sınırı bulunmamakta. Marka geliştirmeden kurumsal video reklam içeriklerine, sosyal medya yönetiminden arama motoru optimizasyonuna, grafik tasarımdan internet reklamcılığına, blog yazımından makale son okumalarına, video animasyondan yazılım teknolojisine kadar her türlü pazarlama faaliyetleri outsource edilerek freelance çalışma platformlarından temin edilebilir. 

Tabii ki pazarlama faaliyetlerini outsource etmenin avantajları çok fazla ancak bunun yanında gelen riskler de bulunmakta. Şirketler outsource etmek isterken yanlış kaynak seçimi yapabilir ve alınan hizmetin geri dönüşünde telafi edilemez zaman ve kaynak kayıpları yaşayabilir. Bu nedenle outsource iş birliklerini dikkatli seçerek, referansları incelemekte fayda bulunuyor.

Sorunsuz ve verimli outsource nasıl elde edilir?

Verimli ve sağlıklı outsource edinmek için burada devreye kendisini kanıtlamış, bünyesinde bulunan freelancer'ların yaptığı işleri şeffaf bir şekilde gösteren ve en önemlisi hizmet almak isteyen şirket veya kişilerle freelancer'ların arasındaki para alışverişini adil ve sorunsuz şekilde sürdürebilen platformlar tercih edilmeli. 

Kısaca yeni nesil çalışma modelleri arasında önemli bir yer tutan ve her geçen gün daha da önem kazanan outsource sistemi ile projeniz veya ihtiyacınız için hem en kaliteli hizmeti edinebilir hem de maliyetleri minimuma indirerek nokta atışı çözümler üretebilirsiniz.


Powered by WISECP
Top